RCI system ostrzegawczy dla maszyn pracujących na torach

2013-02-05 19:55:17

Huddig AB jako pierwszy w Europie stworzył unikalny zintegrowany system ostrzegawczy - RCI - dla maszyn pracujących na kolei.

Zgodnie z nową normą europejską EN 15746, maszyny pracujące na kolei muszą być wyposażone w system RCI (Rated Indicator Capacity), ograniczenie siły podnoszenia zapobiegające wypadkom. Największy szwedzki producent koparko-ladowarek Huddig AB jest o krok do przodu, wszystkie nowe maszyny Huddig 1260C koparko-ladowarki albo są już wyposażone w RCI, lub są przygotowane do jego instalacji. Dzial R & D w Huddig AB opracował zintegrowany system, który zarówno ostrzega jak i programowo-zatrzymuje koparko-ladowarkę w przypadku ryzyka wywrotki. "Bezpieczenstwo zawsze bylo naszym priorytetem, a ciagły rozwój produktów pozwala nam zawsze oferować naszym klientom najlepsze rozwiązania", mówi Bertil Gyllner, Engineering Manager w Huddig AB.
W Norwegii RCI jest bezwzględnym wymogiem dla wszystkich maszyn pracujacych na kolejach, taki sam wymóg pracy na kolei obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, a standard dotyczy całej Europy.
"To tylko kwestia czasu, zanim wykonawcy w Szwecji i Polsce będaą mieli te same wymagania do dostawców maszyn", mówi Gyllner. Więc każdy właściciel Huddig 1260C ma znaczącą przewagę konkurencyjną.

Ostrzeżenia i ograniczenie ruchów koparko-ladowarki

Operator maszyny uruchamia system ostrzegawczy RCI poprzez jego aktywacje programowa. System natychmiast powiadamia operatora jeśli maszyna zbliża sie do miejsca, w którym może osiągnać maksymalna udźwig, najczęściej podczas podnoszenia z boku toru, gdzie istnieje ryzyko przechylania.
Gdy zostaje osiagniete 90% dopuszczalnej siły podnoszenia system wywołuje ostrzeżenie na ekranie, i emituje sygnal dźwiękowy, w tym samym czasie zmniejszana jest prędkość. Gdy ryzyko wywrotki wciąż rośnie, wzrasta również częstotliwość dziwięku ostrzegawczego. Gdy zostanie osiągnięte 105% dopuszczalnego udźwigu słyszalny jest dźwięk ostrzegawczy o stałej częstotliwości i koparko-ładowarka automatycznie wyhamowywana jest aż do programowego zatrzymania.
"1260C Huddig jest w zasadzie niezwykle stabilną koparko-ładowarką. Z systemem ograniecznia udźwigu RCI przy pracach na kolei staje sie jeszcze bezpieczniejszą maszyna", stwierdza, Bertil Gyllner.